![Omslagsbild för Välkommen till skelettklubben](https://images.axiellmedia.com/cover/1209506/1209506_11270574.jpg?height=292)
Förlag: Nypon förlag
Kategori:
12-15 år Barn & Ungdom 9-12 år Lättläst
Tillgänglig sedan: november 2024
Uppläsare: Louise Löwenberg
Length: 42 minuter
Välkommen till skelettklubben
Malva tingas lämna sin bästis Julia och flytta till en norrländsk by. Där ska hennes föräldrar öppna ett hotell. Har de ingen aning om hur många skräckfilmer som börjar så …?
De kör bil hela dagen och när de närmar sig har det börjat skymma och snöns faller ner. Mava tycker att hon ser någon eller något i skidbacken. Det är då hon får meddelandet: Välkommen till Skelettklubben, Malva.
Helena Dahlgren är skräckexpert, författare och översättare. Hon har blivit mycket uppmärksammad för sina ungdomsböcker om Ödesryttarna som baseras på onlinespelet Star Stable. Hon debuterade som lättlästförfattare 2019 med Flickan i den rosa skogen.
Sagt om Flickan med det röda håret som fick högsta betyg av BTJ:Helena Dahlgren skapar en suggestiv och riktigt kuslig klassisk spökhistoria med spöken, ett mordmysterium och ett övergivet hus mitt i skogen. Detta blandas med ingredienser som känns igen från skräckhistorier som sprids på nätet, så kallade creepypastor. Vidare används teknik och sociala medier för att få berättelsen att verkligen krypa in under skinnet på läsaren.
Fia Idegård, BTJ-häfte
Lättlästa böcker från Nypon är ofta något kortare, har alltid ett lättare språk och ett innehåll anpassat för den tänkta läsarens ålder. Nypons böcker är indelade i sex nivåer. Böckerna om skräck på sociala medier ligger på nivå 3 av 6.
Provlyssna
Information
Stöds av följande plattformar
PC/Mac
Smartphone